Polska w wyniku wojny i układów w Jałcie straciła w 1945 r. na wschodzie 160 miast i pół swego terytorium. Została przesunięta na mapie Europy jak klocek – 250 km na zachód. Od 1939 r. Kresy Wschodnie były okupowane przez ZSRR i Litwę kowieńską, od 1941 przez III Rzeszę, od 1944 ponownie przez ZSRR. Polska musiała odstąpić ZSRR Kresy Wschodnie, tj. 48% swojego terytorium i ok. 180 000 km².
piątek, 30 września 2011
UKRAINA .
LWÓW.
Kolumna Adama Mickiewicza.
Losy życia nie dały Mickiewiczowi odwiedzić miasta na siedmiu wzgórzach lecz mimo tego postanowiono postawić Mu pomnik.
Powołano Komitet Budowy z prezesem dr. Bronisławem Radziszewskim. Rozpisano konkurs, na który wpłynęło 28 projektów od polskich rzeźbiarzy zamieszkałych w kraju i za granicą. Wybrano projekt Antoniego Popiela, wykładowcy rysunku na Politechnice Lwowskiej, absolwenta krakowskiej ASP, kształconego we Wiedniu, Florencji i Berlinie, znanego już twórcy szeregu rzeźb na gmachach miejskich.
Koszt budowy miał wynosić 166 tys. koron. Miasto ofiarowało 60 tys. koron. Sejm Galicyjski - 20 tys., resztę zebrano dzięki darom społeczeństwa.
Marmur na dwudziestojednometrową kolumnę sprowadzono z Baveny koło Mediolanu, postać poety, wysoka na 3,30 m i pozostałe elementy z brązu odlano we Lwowie. Budowę pomnika i opracowanie jego otoczenia zakończono w ciągu dwóch lat.
Dnia 30 października 1904 r. nastąpiło odsłonięcie pomnika. Na uroczystość przybył z Paryża syn poety Władysław Mickiewicz.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz